, 2022/11/17

Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) az árvacsalánfélék családjába tartozó növényfaj. Az útszéleken gyakori, évelő, lágy szárú pemetefű a Földközi-tenger vidékén őshonos, de a hűvös éghajlathoz is alkalmazkodott. 30–60 cm magas, négyszögletes, felálló szára kívül gyapjas-molyhos tapintású; keresztben átellenes leveleinek széle csipkés-fűrészes.

Orvosi pemetefű

Gömbös örvöt alkotó virágai a felső levelek hónaljában ülnek. Termése világosbarna színű, sima felületű makkocska. A keserű gyógynövényt a mindennapokban cukorka és szirup formájában használták. Magyarországi „nagykövete” Réthy Béla békéscsabai gyógyszerész, a pemetefű cukorka megalkotója volt.

Mind ezidáig semmilyen mérgező hatása nem ismert az előírt adagok betartása esetén. Nagyobb adagokban azonban a marrubiin szívritmuszavart okozhat.

Gyógyhatása

Az epekiválasztás zavarainál az orvosi pemetefű virágos hajtásvégeinek forrázata epehajtóként javasolt, az anyagcserét fokozza, az emésztést és az étvágyat is javítja. A kellemetlen teltségérzetet csökkenti. Gyomorrontás, felfúvódás ellen is eredményes.

Fokozza a bélmozgást, a vastagbél tónusát javítja, a székletképzést és ürítését könnyebbé teszi, a hastáji feszülést enyhíti, ám székrekedés esetén ellenjavallt, mert gyomorsavtúltengés esetén fájdalmas tüneteket okozhat. Emésztési zavarok kezelésére az orvosi pemetefű teáját étkezés előtt érdemes fogyasztani.

A vér rossz koleszterinszintjét csökkenti, a vérzsír és vércukorszintre szintén jótékonyan hat, az érfal lerakódásait oldja, új lerakódások keletkezését gátolja, így a vérerek átjárhatóságát biztosítja, ezáltal kihat a vérnyomásra is, csökkenti azt.

Erős köhögés esetén köptető hatású, segíti a hörgőkben lévő váladék elfolyósítását és ürülését. A légutakat is tisztítja, gyulladáscsökkentő hatású, enyhíti a légcsőhurutot is. Légúti megbetegedéseknél izzasztó hatású is, a lázat csökkenti, a végtagfájdalmakat megszünteti, a meghűléssel járó rossz közérzetet is elűzi.

Tulajdonképpen teljes test szerte az elnyálkásodást megszünteti, a hurutokat oldja. Nyugtató hatása révén oldja az idegfeszültséget, a stressz tüneteit enyhíti. Az idegesség okozta hasmenés legjobb orvossága. Régi megfigyelések szerint, mértékkel alkalmazva hatékony ellenszere a hisztériának és a hipochondriának is. Nagyobb adagban hashajtó hatású!

Orvosi pemetefű felhasználás külsőleg:

Forrázatát lemosószerként, borogatószerként használva az orvosi pemetefű gyorsítja a sebgyógyulást, gyulladáscsökkentő, így ekcéma, övsömör, bőrkiütések, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, gennyes bőrtünetek gyógyítója. Nagyobb bőrfelületet érintő probléma esetén (pl: kiterjedt ekcéma, övsömör) fürdővízhez adagolható forrázata, ülőfürdőként kezelve a tüneteket.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

étvágytalanság

emésztési zavarok

epe panaszok

gyomorrontás

bélhurut

felfúvódás

magas koleszterinszint

magas vérnyomás

érszűkület

érelmeszesedés

makacs köhögés

légúti gyulladások

torokgyík

Influenza

asztma

féregűző

hasmenés

fekélyes sebek

nehezen gyógyuló gennyes sebek

stressz

idegfeszültség

hisztéria

hipochondria

ekcéma

övsömör

bőrkiütések

Orvosi pemetefű tea készítése:

Tea: 1 teáskanál drogot 1 csészényi vízzel leforrázunk, 8-10 percig állni hagyjuk, majd szűrjük. Napi ajánlott adag: 2-3 csésze.

Légúti tünetekre mézzel ízesíthetjük, minél előbb, melegen igyuk.

Emésztési gondokra langyosan, közvetlenül étkezés előtt, vagy az első falatokkal együtt igyuk. Ismert és közkedvelt a pemetefű cukorka, de szirup formájában is használják, és keserű likőrök gyártásának is alapanyaga.

Epevezeték gyulladás esetén borsmentával, gyermekláncfűvel javasolt társítani. Féreghajtásra erős főzete alkalmas, de inkább levendulával, fehér ürömmel, gilisztaűző varádiccsal kombinálva ajánlott erre a célra. Influenza, légzőszervi meghűléses megbetegedésekben társítják orvosi kamillával, lándzsás útifűvel, hársfavirággal és szagosmügével is.

Orvosi pemetefű gyűjtése, szedése, tárolása:

Felső hajtásait a virágzás kezdetekor, azt közvetlenül megelőzve május-júniusban gyűjtjük. Majd árnyékban, szellős, fedett helyen szárítjuk. Zárt csomagolásban, vászonzsákban, papírzacskóban, dobozban, vagy jól záródó kerámiában tároljuk. Mára hazánkban veszélyeztetett faj lett, így gyűjtését inkább kerüljük, szaküzletben (ezáltal ellenőrzött termesztésből) szerezzük inkább be!